15. ročník Memoriálu záchranářů z Manhattanu

15. ročník Memoriálu záchranářů z Manhattanu

Stejně jako před rokem, dvěma, třemi, jedenácti, tak i letos v sobotu 12. září 2015 uspořádal sbor dobrovolných hasičů Liberec – Růžodol 1 již 15. ročník Memoriálu záchranářů z Manhattanu. Jedná se o závod složek IZS – tedy hasičů, záchranářů a policistů, kteří musejí s veškerou svou standardní zásahovou výstrojí zdolat výškovou budovu Krajského úřadu v Liberci.

Startuje se po dvoučlenných družstvech. Hasiči mají v tomto závodě zdolat 21 pater (458 schodů), záchranáři a policisté o 4 patra méně (405 schodů).

Celý tento závod je věnován na počest hasičům a záchranářům, kteří zasahovali po teroristických útocích 11. září 2001 na Manhattanu.

Tohoto velice těžkého závodu se také zúčastnili studenti a studentky školy v Kateřinkách v kategorii záchranářů Jakub Stránský a Jiří Brázda ( Z4 ), Šárka Rekšáková ( TR1 ), Sebastian Fridrich, Vojtěch Plášek, Kateřina Matějková a Lucie Truhlářová ( Z1 ). Přičemž Šárka Rekšáková, Jiří Brázda a Jakub Stránský absolvovali nejen výstup do 17. patra coby záchranáři, ale také silový víceboj určený hasičům a výstup do 21. patra.

Záchranáři vybíhali s povinnou zdravotnickou výbavou (zásahový oděv, radiostanice, batoh s výbavou pro hromadné havárie o min. váze 12 kg a zdravotní nosítka). Po zdolání 17. patra museli provést resuscitaci, naložení raněného na nosítka a jeho transport o několik metrů dále. Fyzicky nejnáročnější podmínky však museli zdolávat hasiči, kteří běželi o několik pater výše a to s nejtěžší výstrojí (přes 20 kg) a s nasazeným dýchacím přístrojem. Závod byl zahájen v 10:00 hodin ráno nástupem všech soutěžících. Následoval silový víceboj, ve kterém hasiči zdolávali trať s nejrůznějšími disciplínami jako např. přemisťování závaží (2×25 kg) roztahování a svinování hadic, překonávání 2m vysoké překážky, transport 80 kg figuríny, aj. Deset minut po 12 hodině poté odstartoval hlavní závod v běhu do schodů Krajského úřadu v Liberci.

Po dokončení závodu poslední dvojicí se všichni účastníci přesunuli do velkého sálu, kde proběhlo slavnostní ukončení za přítomnosti velvyslance z USA, který vítězům poděkoval za účast, poblahopřál a předal věcné ceny také studentům Sebastianu Fridrichovi a Vojtěchu Pláškovi za první místo a Jakubovi Stránskému a Jiřímu Brázdovi za druhé místo v kategorii ZÁCHRANÁŘI.

 

diplom1  hromadné foto

Zpracovávám...