Finsko

Země tisíců jezer a mnoha překvapení

Naše sedmičlenná skupina byla vybrána, aby se zúčastnila jazykové a pracovní stáže ve Finsku. Důvodem naší návštěvy je nejen poznání kultury Finů, ale také zdokonalení se v našem oboru a to prostřednictvím návštěvy tamní střední školy. První velké překvapení bylo počasí. Zatím co jsme očekávali hromady sněhu a teploty hluboko pod bodem mrazu, nás zarazilo počasí stejného rázu jako u nás.

Od zmiňovaného příletu jsme pociťovali odlišnost a výjimečnost jejich kultury a to zejména v jiném přístupu finských obyvatel k práci. Z míry nás vyvedla především kratší doba vyučování s častými pauzami. Bez ohledu na profesi je každý schopen komunikovat v angličtině. Na praxi jsme byli seznámeni s jejich technologiemi a byli jsme zasvěceni do našeho projektu. Náplní naší práce je naučit se pracovat s obráběcími stroji a s použitím dostupných technologií vytvořit výrobek. Poté jsme byli seznámeni s obory, které se na této škole vyučují. S pracovní dobou si nedělají starosti, a proto jsou zaskočeni naším pracovním nasazením.

Těšíme se na další pracovní dny.

S pozdravem Expedice polární kruh

 

 

Dobrý večer,

tak se pravidelně hlásíme. První dojmy jsou různorodé. Pozitivní zpráva je, že se nedomnívám, že by naši studenti měli problém s angličtinou nebo prací. Budou pracovat v dílnách a na strojích a budou vyrábět nějakou dřevěnou krabičku. Trochu rozpačití jsme ale byli z úrovně finských studentů, co se týká morálky a slušnosti. O dřevěné krabičce (to byl plán pro naše studenty na celou stáž....) naši studenti prohlásili, že ji budou mít hotovou za dva dny...Opravdu nic složitého. Takže uvidíme a pak asi dostanou další práci. Celkově mi přišlo, že autorita finských učitelů je dost nízká, studenti nepracují, nezdraví...prostě na tom nejsme špatně v ČR. Ve středu bude nějaký meeting studentů a naši studenti budou prezentovat  naši školu, Liberec a ČR, s prezentací jim pomohu. Jinak studenti souhlasí, že budou psát zprávy s fotkami, bude stačit vždycky jedna od všech??? Dáme ji společně dohromady. Přejeme hezký večer, Martina.

 

 

Dobrý večer,
dnes jsme byli poprvé navštívit finskou školu Viitanaemi a byli jsme seznámeni s pracovním prostředím, různými obory a zadáním výrobku pro celý pobyt ve Finsku.
Ujal se nás nejstarší člen finského učitelského sboru Olly, který nám vysvětlil pracovní morálku, seznámil nás se strojní dílnou a ukázal nám zadání výrobku.
Jsou tu různé obory, např. pracování s kovy, malířství, štukatérství, restaurátorství, propojování vodovodního potrubí atd ...
Mile nás také překvapil Priimus Residence Hall jako hlavní budova svým vybavení a službami.
S finskými studenty jako takovými jsme se moc nestýkali, kromě toho, když nám ukazovali, jak se v jejich oboru pracuje, jelikož je tu něco jako u nás Den otevřených dveří.
Máme takový dojem, že budou milí. Vybavení školy jako takové nás také mile překvapilo, jelikož jsme nečekali takový velký komplex a tolik podchodů a vchodů, které máme na zapamatování, abychom se dostali na praxi.
Stravování ve školní jídelně je dobré, sice dneska byl oběd takový jednoduchý a lehký ve formě různých druhů salátů a lehkých polévek. Ale moc nás to nezasytilo a byli jsme nuceni si zakoupit něco více k jídlu. Jinak co se týče ostatního jídla, tak je možnost v bufetu si zakoupit nějaké občerstvení. Co se týče snídaně a večeře, tak dnešní snídani jsme měli formou bufetu od Omenahotelli v Café Picnik a dnešní večeři jsme měli v jedné z Jyväskylských pizzérií.
Počasí ve Finsku je přívětivé, sice na večer a ráno je teplota u bodu mrazu až pod bodem mrazu, ale dá se to ještě skousnout. 
Dnes se nám od rána věnovala naše koordinátorka Milka Niskanen, která nám řekla něco více o škole a nabídla se nám, že by nám zajistila program na víkend a také nám zadala úkol, že bychom měli finským studentům říct něco málo o Liberci a o naší škole a něco více k našim oborům.
Tuto prezentaci bychom měli předvést v průběhu týdne nejspíše ve středu a také máme naplánováno, že v průběhu příštího týdne bychom měli navštívit Jyväskylský kostel a muzeum Alvara Aalta.
K emailu přikládám nějakou foto-dokumentaci. Budu se snažit zasílat fota průběžně po celý pobyt.
S pozdravem Jan Ryšlavý
Dobrý večer, 

opět se hlásíme po společně stráveném víkendu, který jsme využili k detailnějšímu projití Jyväskyly a okolí jezera u Univerzitního kampusu a návštěvou hokejového zápasu v místní sportovní hale. Zápas byl mezi Jyväskylou a Helsinkami a po prozkoumání týmu jsme zjistili, že mezi hráči se nachází jeden český. Byl to nezapomenutelný zážitek díky tomu, že Finové to opravdu prožívají, takže to byla opravdu pěkná podívaná.

Zbytek jsme strávili návštěvou Centrálního jyväskylského muzea a procházkou po Jyväskyle samotné.Dnešní den jsme prožili v historickém duchu. Vydali jsme se po stopách Alvara Aalta a navštívili jsme skoro všechny památky a stavby, které postavil.Jejich architektura je vskutku odlišná od té naší.

Co se týče zítřka, je naplánovaná exkurze do muzea Alvara Aalta a jeho kostela. Zadanou práci (dřevěnou krabičku) předpokládáme, že dokončíme v úterý. Domnívali jsme se, že ji dokončíme v pátek, ale práce se protáhla. Vše tu trvá trochu déle než u nás, jelikož mají jiný "přístup k práci".Těšíme se na další zadanou práci, doufáme, že to bude něco z našeho designerského oboru. Posílal jsem Vám článek do novin, tak doufám, že Vám došel? 

S pozdravem 

Expedice polárního kruhu 

  

 

Zpracovávám...