Stáž studentů SŠTDN do Finska

 

Stáž studentů ve Finsku

Studenti třetího ročníku naší „Střední školy tvorby a designu nábytku“ strávili dva týdny na studijní stáži v Zemi tisíců jezer.

Byla to už druhá skupina vyslanců z Kateřinek; prvních „sedm statečných“ pobylo ve Finsku už v listopadu. Účastnili se tamní výuky, spolupracovali s finskými studenty, procvičili se v angličtině a navázali nová přátelství. Pracovali pod společným vedením finského i českého učitele na dvou projektech.

Pobyt nesl název „Po stopách Alvara Aalta“. Tento finský architekt v této lokalitě žil a pracoval. Studenti se tedy během stáže seznamovali s jeho životem i dílem. Navštívili domy, které Alvar Aalto navrhoval a několik muzeí, které se této tématiky týkají.

Samozřejmě zbyl čas rozhlédnout se po krásném okolí. Studenti podnikali procházky kolem jezer v Jyväskylä, navštívili „Starý kostel“ v Petäjävesi - chráněnou památku zapsanou v seznamu UNESCO, vystoupili na rozhlednu Vesillinu, prohlédli si moderní extravagantní kostel Kuokkala…

Na zpáteční cestě strávila skupina půl dne v Helsinkách. Navštívili přístav, historické centrum, tradiční tržiště a unikátní kostel Temppeliaukio Kirkko, vtesaný do skály.

A to nejlepší na závěr. Veškeré náklady spojené se stáží (cesta na letiště, letenky, ubytování v hotelu, stravování, školné, školní potřeby, učebnice, exkurze spojené s projektem a dokonce i jazyková příprava v ČR s rodilým mluvčím) je hrazena z grantu EU. Při výběru studentů nehrají tedy roli finance, ale studijní výsledky. Spolupráce s finskou školou není omezena pouze na letošní rok, ale počítá se i se stážemi v dalších letech. V Kateřinkách se mezitím připravuje další skupina studentů na stáž do Finska. A už se velmi těší!

Zpracovávám...